Yayınlarımız

Evcil Hayvan Bakım Rehberi

Hayatı; keyifli, huzurlu ve eğlenceli hale getirmek konusunda minik dostların katkısı büyük! Tüm bu güzelliklerin yanında, evcil hayvan bakımı sanıldığı kadar kolay değil. Sahiplendiğiniz evcil hayvanınızla birlikte birtakım sorumlulukları da kabul etmeniz şart. Tahmin edebileceğiniz gibi bir evcil hayvan sahiplenmek, onu beslemenin yanı sıra düzenli bakım ihtiyacını, bol ilgi ve şefkat gerektiriyor. Birçok konuda olduğu gibi hayvan besleme ve bakımıyla ilgili de doğru bildiğiniz yanlışları uygulayabilirsiniz. Ama hiç merak etmeyin! Minik dostlarınıza istemeden verebileceğiniz zararların önüne geçmek için evde hayvan beslemek ile ilgili hazırladığımız bu rehber size yardımcı olacak!

Sık Sık Banyo Yaptırmak

Minik dostlarınızı yaz aylarında serinletmek için en ideal çözümü, onları yıkamak olarak görebilirsiniz. Ancak bu aslında pek de sağlıklı bir fikir değil. Tüyleri ve vücudu ıslanan evcil dostunuz, soğuk algınlıklarına karşı daha hassas olabilir ya da bu durum derisinin kurumasına yol açabilir. Evcil hayvanların herhangi bir hastalığa yakalanmaması ya da zarar görmemesi için sık sık yıkanmamaları gerektiğini hatırlatalım. Merak etmeyin; köpek ve kedi dostlarımızın tüyleri arasındaki hava akımları onların serinlemesini sağlar.

Soğuk Su İçirmek

Evcil hayvanınıza verdiğiniz içme suyunun sıcaklığının önemli olmadığını düşünebilir hatta yaz aylarında onun soğuk suya ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak evcil hayvanlara verilen soğuk su, boğaz enfeksiyonlarına ya da buna benzer bazı hastalıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca dostunuzun serinlemesi için onlara buz vermeniz de yanlış bir uygulama olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Buz parçaları kırıldığında keskin bir yapıya girebilir, yaralanmalara yol açabilir. Böyle bir durumun önüne geçmek adına evcil hayvanınıza, oda sıcaklığında ılık su vermelisiniz.

Çiğ Et Vermek

Küçük dostunuz, çiğ eti iştahla yese de aslında bu onun için oldukça zararlı! Özellikle son dönemlerde popüler olan BARF (çiğ et) evcil hayvan diyetleri sanıldığının aksine yarar değil, zarar veriyor. Genetik özellikleri itibarıyla etobur olan ve doğada çiğ et ile beslenen hayvanlar, yaşam koşullarının değişmesi ve evcil bir hale gelmeleri dolayısıyla çiğ ete karşı bağışıklıklarını kaybetmiş durumdalar. Dolayısıyla bu durum, onların sağlıklarını istemeden tehlikeye atmanıza sebep olabilir.

Çiğ et, mide ve bağırsaklarda parazit oluşumuna neden olur. Çiğ et tüketen evcil dostlar, bu parazitleri kendi bünyelerine almakla kalmayıp çevresindeki insanlara da yayabilir. Böyle bir durumda hem kendi sağlığınız hem de hayvanınızın sağlığı kötü etkilenir. Aynı zamanda çiğ etin içerisinde bulunabilecek kemik parçalarının da dostunuza zarar verebileceğini hatırlatmakta fayda var. Kırılan kemikler evcil hayvanların iç organlarına saplanabilir, böyle durumlar ölümle bile sonuçlanabilir.

 

Cevap Bırakın!

2 + 4 =

Destek 7/24

Iletisim

Türkiye’deki en kapsamlı ve en temiz kodla yazılmış tamamen kullanıcı dostu, özelleştirilebilir Entegre Web tasarımıdır!

Bu tasarım ile aynı zamanda, Firmanızın kurumsal kimliğini ön plana çıkartarak, ziyaretçilerinizi etkileyebileceksiniz