Yayınlarımız

Yavru kedinizi nasıl anlarsınız?

Kediler, çıkardıkları seslerle ya da vücutlarıyla ne istediklerini anlamanızı sağlama açısından iyidir. Yavru kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını anlamanız uzun sürmeyecektir.

Büyüdükçe, yavru kedinizden daha az ‘miyav’ duyacaksınız; ancak bunun yerine, daha yetişkin, ayırt edici ‘miyavlarını’ anlamayı öğreneceksiniz. Alçak perdeden gelen miyav sesleri, çoğunlukla kedinizin bazı nedenlerden dolayı rahatsız ya da mutsuz olduğunu ifade eder. Yüksek perdeden miyavlaması ise, daha mutlu olduğunu ve tekrarlamaya devam ederse, bazı nedenlerden dolayı sizden ilgi istediğini gösterir. Eninde sonunda, kedinizin ne zaman ‘beni yere bırak’, ‘bana mama ver’ ya da ‘sev beni’ demeye çalıştığını anlayacaksınız.

Miyavlamaların hemen hemen hiçbir zaman başka kedilere yönelmeyip, neredeyse her zaman insanlara yönelmesi ilginçtir. Dinleyin, sizinle konuşuyor!

Mırlama

Mırlama çoğunlukla bir memnuniyet belirtisidir; ancak her zaman mutlu olduğunu göstermez. Hasta ya da kaygılı olan bir kedi, bazen rahat bir şekilde mırlayacaktır. Bununla birlikte, yavru kediniz çoğu zaman size sürtünür, yüksek sesle mırlar; bu bir duygusal yakınlık belirtisidir ya da sizden bir şeyler istediğini, örneğin mama istediğini gösterir.

Tıslamalar ve Hırlamalar

Bu sesleri işitiyorsanız, korkmuş küçük bir yavru kediniz var demektir. Kendini koruyabilmek için, korkunç sesler çıkarıncaya kadar puflamaktadır. Başka hayvanlarla gerilimli karşılaşmaları sırasında, çoğu zaman bu tıslama ve hırlamaları duyacaksınız.

Sürtünme

Yavru kediniz yüzünü yukarıya doğru çevirip size sürtündüğünde, feromonlar salgılamaktadır. Feromonlar, yanaklarında salgılanan ve kendini iyi hissettiren hormonlardır. Arkadaşlığınızdan gerçekten memnun olduğunu ifade etmesi ve sizden hoşlandığını göstermesi nedeniyle, bu iyiye işarettir.

Kuyruğun anlattıkları

Bir kedinin kuyruğu, duygularının mükemmel bir göstergesidir. Mutlu bir kedi, kuyruğunu dik tutacaktır; korkmuşsa, kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştıracaktır. Yetişkin kedinin kuyruğunu açıkça sallaması, kızgın ya da sabırsız olduğunu gösterir. Gerçekten sinirliyse, kuyruğu hızla iki yana gidip gelecektir; bu, açıkça tehdit edici bir davranıştır. Birden kasılan bir kuyruk, yavru kedinizin heyecanı ve merakının kesin bir işearetidir.

Dikilmiş kulaklar da, aynı şekilde etrafında olup bitenlerle ilgilendiğinin bir göstergesidir. Önce dikip, sonra öne doğru eğerse, rahat ve cana yakındır. Ancak bir kedinin kulakları kafasına göre düz olacak şekilde aşağıya indiğinde, bu bir saldırı belirtisidir ve bir kavga çıkması durumunda, onları önünden çeker.

Yavru kedinizin ‘masajları’

Bir kedinin rahatça oturmak üzere olduğu yeri masaj yapar gibi ovalaması sık görülen bir davranıştır. Bu hareket, memnuniyeti göstermektedir ve annesinden süt emdiği ve süt akışını arttırmak için meme ucuna masaj yaptığı zamana geri dönüştür.

Cevap Bırakın!

12 − 5 =

Destek 7/24

Iletisim

Türkiye’deki en kapsamlı ve en temiz kodla yazılmış tamamen kullanıcı dostu, özelleştirilebilir Entegre Web tasarımıdır!

Bu tasarım ile aynı zamanda, Firmanızın kurumsal kimliğini ön plana çıkartarak, ziyaretçilerinizi etkileyebileceksiniz